Kamp Alanı

Afacan Gençlik Evi

Afacan Buluşma Merkezi, uzun yıllardır kültürlerarası gençlik buluşmaları düzenleyen Berlinli ve İstanbullu sosyal girişimcilerin yaşama geçirdiği, kâr amacı gütmeyen bir düşüncenin ürünüdür. Afacan’ın oluşturulmasında, “Birbirimiz hakkındaki önyargılardan kurtulmanın yolu bir araya gelerek diğerini tanımaya çalışmaktır” temel düşüncesi önemli bir rol oynamıştır. Bu temelden yola çıkarak, Ege kıyılarında, farklı kültürlerden insanların buluşup, birlikte zaman geçirerek birbirlerini daha yakından tanımaları, yeni deneyimler yaşayıp şimdiye dek yaşadıklarını farklı bir gözle algılamaları, bakış açılarını genişletmeleri, uygarca tartışıp önyargılarından kurtulmaları amacıyla bir mekan yarattık birlikte. Toplam 80 konuğa hizmet verebilen tesisimizin sunduğu olanaklar daha çok gençlere ve çocuklara yönelik olmakla birlikte, inceleme ve tatil amaçlı yetişkin gruplarını, aileleri ve gezginleri de ağırlamaktan mutluluk duymaktayız. 2004 yılında hizmete giren tesisimiz, henüz serpilip büyüme sürecinde. İşletmesini Gençtur’un üstlendiği Afacan, kurucularının yanı sıra konuklarımızın da görüşleri alınarak şekillendirilmektedir. Sizlerin de katkılarıyla Afacan’ın kültürel buluşmaların tüm gereksinimlerinin karşılanabildiği bir merkez olmasına çalışıyoruz. Bu nedenle yeni fikirlere, yeni ilişkilere, yeni gruplara ve her türlü öneriye açığız. Konuklarımızın Afacan’da yaşadıkları deneyimleri başkalarına da aktarmalarını arzu ediyoruz.

             

 

 

Afacan'da Bir Gün

 

Bu kısa filmde Afacan'da ve çevresinde yaşananların öyküsünü bulacaksınız. Burada izlediğiniz filmin Türkçe, Almanca ya da İngilizce bir kopyasını (afacan.genclikevi@genctur.com) adresinden edinebilirsiniz.

 

Afacan Hakkında İzlenimler

Afacan'da kalanların yazmış olduğu öyküler, şiirler ve ya da yorumları bulacasınız. İsterseniz sizin de Afacan öykünüz burada yer alabilir. Kaplumbağa olarak Afacan da yaşamım Afacan’da kaplumbağa olmak her zaman kolay değildir. Bazı çocuklar beni görünce “Iııı, iğrenç kablumbağa” diye bağırıyorlar. Çoğu kez, neredeyse üzerime basarak geçiyorlar. Bazıları da “Ayyy ne güzel ...” diyerek beni kucaklarına alıp salam, salatalık ve peynir gibi besin maddeleriyle beslemeye çalışıyorlar. Oysa ben de konukların rahatlığı için çalışan Filiz, Sami, Ali ve diğerleri gibi Afacan’a aitim, buralıyım, yani Afacanlıyım. Bu yüzden ben de tesisin içinde yaşıyorum. Benim bir de arkadaşım var burada ama o henüz benden daha küçük. Ne zaman AFACAN’daki afacanlar bizi rahatsız etmeye başlasa, hemen ağaçların arasına kaçıyoruz onunla ... Louis, 12 yaşında Afacan, 18.6.09